Facebookon szedi áldozatait a romantikus csaló


Hazánk egyre népszerűbbé válik az internetes csalók körében. Az egyedülálló vagy magányos áldozatokat legkönnyebben közösségi oldalakon keresztül találják meg. Különösen veszélyeztetettek az idősebb illetve internet használatában kevésbé jártas felhasználók.

Az online bűnözés sajátos fajtája, katona szerelmi románcnak álcázott átverés. A csalás típust angol nyelvterületen külön elnevezéssel illetik: ez a „MILITARY ROMANCE SCAM” (militeri romensz szkem)

Idén nyáron különösen megszaporodtak az ilyen típusú csalások hazánkban. A csalók lopott amerikai katonák fényképeinek felhasználásával készítik el ál-Facebook profiljukat. Ugyanazok a képek több néven is szerepelnek különböző közösségi oldalakon. Az egyik legnépszerűbb valóban létező amerikai katona, LIEUTENANT JEFFREY MILLER fényképe. Számos csaló számtalan néven felhasználta hamis profilok, társkereső hirdetések készítéséhez.
Az álnevek közül néhány a teljesség igénye nélkül: General Frank S. Larry, Frank S. Larry, Frank Larry, General William Patrick, Sam Miller, Matyas Stefan Miller, Lt General Owen Louis Miller, David Miller, Kevin Ramo. Sajnos a lopott fotók újra és újra feltűnnek az interneten mindig újabb és újabb álneveken.

A csalók akik az ilyen bűncselekmények mögött állnak, legtöbbször nem csak egy embert szemelnek ki maguknak, hanem egy baráti körön belülről több embert figyelnek, és választják ki a legalkalmasabb áldozatot.

Ezért nagyon vigyázni kell, amikor olyan idegen jelöl meg minket a Facebookon, vagy kezdeményez beszélgetést, akit nem ismerünk, pláne ha külföldi. Amikor egy ilyen embert felveszünk ismerőseink közé, betekintést nyer az egész baráti körbe. Ahonnan rövid megfigyelés után kényelmesen kiválaszthatja leendő áldozatát. Felhívó lehet nekik, ha a posztolt fotóinkon sokszor egyedül, pár nélkül jelenünk meg, ha sokat posztolunk, ha sok utazós képet osztunk meg. Ebből arra következtetnek, hogy egy magányos, de jómódú emberről van szó, ami legtöbbször könnyű és ígéretes prédának tűnik a csalók számára.

Miután a kiszemelt áldozatot megtalálták, a csaló személyes beszélgetést kezdeményez. Ilyenkor intő jel, ha tört magyarsággal ír, vagy ha nyíltan elő áll azzal, hogy külföldi. Különösen legyünk óvatosak, ha azt állítja amerikai katona. Az ilyen kommunikációt rögtön, az elején figyelmen kívül kell hagyni és törölni az illetőt ismerőseink közül.

A csalók rövid beszélgetés után rátérnek az értékes információkra, személyes adatainkat, telefonszámunkat, címünket, banki adatainkat próbálják megtudni. Ezeket később felhasználhatják más csalásokhoz, zsaroláshoz vagy online vásárláshoz. Ezért nagyon vigyázzunk mit adunk ki.

A katona szerelmi románcok különösen népszerűek és elterjedtek a harmadik világbeli csalók között. Akik legtöbbször Nigériából, Ghánából kerülnek ki. Jóllehet angolul és más idegen nyelven sem beszélnek túl jól, az ingyenes internetes fordító programok használatával még is célhoz érnek. Azért ne becsüljük le őket, mert sokszor magasan képzettek, vagy egyetemisták, akik egyéb tevékenység mellett űzik a fehérgalléros bűnözést. A csalást általában nem otthonról, hanem lenyomozhatatlanul egy internet kávézóból követik el, és általában egyszerre akár több országban lévő szálakat is kézben tarthatnak. A nyelvi nehézségek ellenére hihetetlen jó érzékkel kommunikálnak, melyhez jó pszichológiai érzék társul, továbbá sok-sok tapasztalat.

EGY TIPIKUS MILLITARY ROMANCE SCAM FORGATÓKÖNYVE

Gyorsan rátalálnak az áldozat gyenge pontjára, melyen keresztül próbálják közelebb húzni, feltétlen bizalmat kialakítani. Legtöbbször hirtelen, heves szerelmet imitálnak néhány nap csevegés után. Majd, ha érzik nyeregben vannak, biztonságosabb felületre, a gmail chatfelületére hívják át az áldozatot.

Ilyenkor már bizalmasnak mondható a viszony. Rendszerint ekkor jön az első segítség kérés, amely természetesen pénzügyi segítség. A katona románcok kedvelt eleme az özvegy katona kiskorú gyermeke. Akinek születésnapi ajándékát, iskolai költségeit vagy orvosi ellátását kell finanszírozni, de csak kölcsönként. A pénzt Western Unionon-on keresztül kérik.

Ha az áldozat elküldi, jön egy másik sztori, egy csomagról, mely kézpénzt tartalmaz, és ki kell csempészni a háborús övezetből. Ehhez kell a segítség, fogadni illetve finanszírozni a szállítást.

Ha az áldozat megint fizet, újabb és újabb probléma merül fel, addig, amíg már semmi pénze nem marad. Kapcsolatai megromlanak, mert barátai, családja figyelmeztetésére nem hallgatott. Eltávolodott tőlük. Anyagi javaiból kiforgatták, érzelmileg tönkre tették és megalázták. Vigyázzunk, mert egész életünket romba döntheti, ha elővigyázatlanok és hiszékenyek vagyunk.

Sajnos a nyugati világ a harmadik világból érkező ilyen típusú csalások ellen nem sok mindent tud tenni. Az egyetlen dolog amit tehetünk, hogy tájékozódunk és védekezünk.

Tehát soha ne jelöljünk vissza közösségi oldalakon olyan külföldi vagy magyar idegeneket, akiket nem ismerünk. Számtalanszor a különböző nemű, nemzetiségű profilok mögött ugyanaz az ember áll. A csaló, akinek az igazi arcát valószínűleg soha nem fogjuk megismerni.

Magyar oldalakon meglehetősen kevés információt találunk a katona románcoknak álcázott csalásokról. De mivel nyugaton sokkal régebb óta jelen van ez a csalásforma, idegen nyelven számos hivatalos és az áldozatok által összegyűjtött adat található. Segítségül itt van néhány külföldi weboldal címe.

https://www.romancescam.com/forum/viewtopic.php?t=26802

https://www.met.police.uk/globalassets/downloads/fraud/the-little-book-of-big-scams.pdf

http://www.military.com/spouse/relationships/can-you-spot-the-scammer.html

http://militaryoneclick.com/spouse-military-romance-scam/

Comments

Popular posts from this blog

Egyedülálló nőket használnak ki Facebookon az új csalók

Igaz történet: Szerelmes nők tartották el a párom